pondělí 3. července 2017

Prečítané leto - O prázdninách

...rozhodly jsme se zapojit do dalšího léta se slovenským projektem Prečítané leto. Loni se nám to moc líbilo, takže jsme ani na vteřinku neváhaly :-)

 ...dítě nám už zase trošku porostlo, čteme jinou literaturu, zajímají nás jiné věci. Naše knihy, které nás baví jsou spíš pro starší děti kolem +-10 let, ale třeba se i tak někdo rád inspiruje :-)

Ztraceni v čase - Petra Braunová 
(děj se odehrává o prázdninách)
My už máme knihu přečtenou ...a když říkám my, tak myslím sebe a dceru. Naše dítě není závislák na tabletu a mobilu, ale i ona občas má zvýšenou potřebu této techniky ...a když ta potřeba před 14dny opět začala, udělaly jsme dohodu, že si musí napřed přečíst aspoň tři stránky, aby mohla na tablet. Takto jsem jí donutila číst :-)
Knihu jsem si přečetla před ní, takže jsem věděla co čte a mohla kontrolovat jestli tomu rozumí. A v neposlední řadě jsme si o obsahu mohly povídat :-)

Knižka Ztraceni v čase ...hlavní hrdina Martin se během bouřky ocitne v minulosti a zachrání svého 10-ti letého prastrýčka před smrtí. 
Mě se knížka moc líbila, je velmi čtivá 
...ale když se změní minulost změní se i budoucnost a nad touto změnou byla i dcera rozčarovaná...  

Dědictví rodiny Trnhoffů - Gareth P. Jones 
(děj se odehrává o jarních prázninách)
Tato knížka je momentálně náš top ... horor/detektivka pro děti :-)
Každá kapitola má asi tři strany a v každé kapitole se něco děje, žádná nuda a dlouhé popisy. Já čtu na straně 160, dcera na straně 82 :-)

Švýcarský Robinson - Johann David Wyss
(ideální čtení na prázdniny)
Trošku náročnější čtení, samostatně vhodné tak od 12 a více let. Čtu před spaním dceři já. Knížku budeme mít minimálně na měsíc :-)
Děj je velmi podobný klasickému Robinsonovi s tím rozdílem, že tady ztroskotala celá rodina a maji nedaleko pobřeží k dispozici vrak lodi, ve kterém je veškeré vybavení a nachází se zde i psi a domácí zvířata (loď vezla zásoby pro nové osadníky do Ameriky).
Kniha je velmi laskavě psaná, je tam ukázka krásného rodinného vztahu, velmi pěkné je chování otce ke svým čtyřem synům. 

Letos v létě by měla znovu vyjít v nakladatelství Triton, my ji máme zatím půjčenou z knihovny. Knížka je i zfilmováná, ale viděla jsem jen prvních pár minut a tam nebylo chování tatínka tak milé a přívětivé jako v knize.

Mluvící balík - Gerald Durrel
(děj se odehrává o prázdninách)
Báječná fantasy kniha, která se ke mě dostala až jako k dospělé :-) Mě se moc líbí, ale už 2x jsem se jí snažila číst dětem ve škole a nějak je nezaujala. Takže bych to viděla na vyšší věk 10+.
I u nás doma teprve na přečtení čeká.
Cestování s Velrybou - Eva Papoušková
(děj se odehrává o prázdninách)
Rodina se třemi dětmi a psem vyrazí v obytném autě s názvem Velryba poznávat krásy Evropy. Vtipná kniha, která děti bavila. 
Na samostatné čtení od druhé třídy :-)
Pavoučí prázdniny - Andrea Popprová
(už podle názvu je jasné, že je to kniha na prázdniny)
Knížka je plná kouzelných ilustrací a prázdninových nápadů. 


Výletovník - Adéla Rúčková Moravcová
(inspirace na prázdninové výlety)
Knížka je plná zajímavý míst. Každému se věnuje jedna dvojstránka a na další dvojstránce je komiks. Dceru baví hlavně ten komiks.


Už jsme poctivě splnily "úkoly". 
Zmrzlinu v okolí chutnat nemusíme, protože víme, že nej nej nej je v Kyjově v cukrárně Longus.
I plán už máme napsaný :-) není sice moc obsáhlý, ale je docela pestrý. Pokud by si s vlastním plánem někdo nevěděl rady můžete se inspirovat tady a tady :-) 

Krásné dny :-)
Jana


Žádné komentáře:

Okomentovat